Ciąża po 40 – czy jest bezpieczna?

Ciąża po 40 – czy jest bezpieczna?

Coraz częściej odkładamy decyzję o macierzyństwie, by móc poświęcić się pracy zawodowej, podróżom lub innym zajęciom. Niestety wraz z wiekiem szansa na zapłodnienie maleje i w którymś momencie może okazać się, że naturalne poczęcie przestanie być dla nas realne. Wpływ na płodność kobiety po 40. roku życia ma przede wszystkim tzw. rezerwa jajnikowa, czyli to, ile komórek jajowych zostało w organizmie. Czy faktycznie po ukończeniu 40 lat zajście w ciąże jest tak trudne, a dodatkowo może być dla matki i dziecka niebezpieczne? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

35 lat – granica, której przekroczenie może powodować komplikacje

Jakie są szanse na urodzenie zdrowego dziecka? Mimo że ryzyko powikłań w czasie ciąży po 40. rośnie, wiele kobiet przechodzi późną ciążę bez większych problemów i rodzi zdrowe dzieci.Badania jednoznacznie pokazują, że najlepszym rozwiązaniem dla przyszłej mamy i dziecka jest zajście w ciąże przed ukończeniem 35 lat. Po przekroczeniu tego wieku znacznie wzrasta ryzyko problemów chromosomalnych, a te mogą prowadzić do powstania wad wrodzonych lub wywołać poronienie na wczesnym etapie ciąży. U pań po 40 roku życia pogarsza się jakość oocytów, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie komórek jajowych, a to bezpośrednio przyczynia się do drastycznego spadku szans na zajście w ciąże w sposób naturalny. Statystyki są równie nieubłagane, jak wnioski, które płyną z wielu badań naukowych. Okazuje się, że wśród pań, którym mimo wszystko udaje się zajść w ciążę po 40 urodzinach, odsetek poronień wynosi około 25%. Jest on więc kilkukrotnie wyższy niż u kobiet w wieku 20-25 lat.

ciąża po 40

Czytaj także: samopoczucie przed porodem

Jakie mam szansę, by zajść w ciążę po 40?

Blisko 75% pań po ukończeniu 40 roku życia zmaga się z niepłodnością. Ginekolodzy podkreślają, że po przekroczeniu tego wieku kobieta w trakcie cyklu owulacyjnego ma mniej więcej 5% szans na poczęcie dziecka. Regularne starania przez cały rok kończą się więc sukcesem dla około 40-50% z nich. Jeśli na macierzyństwo zdecydowałybyśmy się 5 lat wcześniej, szansa ta wynosiłaby około 75%. Niestety dwie kreski na teście ciążowym to jeszcze nie powód do świętowania. W tym wieku rośnie ryzyko powikłań, jakie mogą pojawić się w trakcie ciąży. Kobiety po czterdziestce są bardziej narażone na cukrzycę ciążową czy nadciśnienie tętnicze. Niestety wraz z wiekiem drastycznie wzrasta ryzyko pojawienia się poważnych wad genetycznych u płodu. Oczywiście część tych problemów można wyeliminować, decydując się na zapłodnienie metodą in vitro, ale nie każda z pań będzie zwolenniczką takiego rozwiązania.

Czy po 40 można urodzić zdrowe dziecko?

Pomimo wielu przeciwności i nieubłaganych statystyk mówiących nam, że przekroczenie tego wieku zwiększa ryzyko wielu problemów, wcale nie oznacza to, że dotknął one właśnie nas. Wady genetyczne, poronienia i różnego rodzaju dolegliwości ciążowe przytrafiają się przecież również młodszym dziewczynom. Mając 40 lat, można więc też urodzić i nie zmagać się z komplikacjami wynikającymi z naszego wieku. Wzrasta też ryzyko urodzenia dziecka z obniżoną masą ciała, może również dojść do komplikacji podczas porodu. Ważne, by odpowiednio się do macierzyństwa przygotować. Właściwy sposób odżywiania, duża ilość ruchu i dobra ogólna kondycja zwiększają szanse na pozytywne rozwiązanie i chociaż panie w tym wieku zdecydowanie częściej rodzą poprzez cesarskie cięcie, to nie jest to też regułą. Pamiętajmy, że macierzyństwo w tym wieku to również szereg korzyści. Mając ustabilizowaną sytuację życiową i materialną jesteśmy w stanie zapewnić dziecku lepszą opiekę od młodych, niedoświadczonych mam. Nasz związek również nie jedno już przeszedł, dlatego lepiej zniesiemy chwilowe problemy i szybciej odnajdziemy się w nowym środowisku, jakim dla każdej z nas jest macierzyństwo. Pomimo zwiększonego ryzyka zarówno dla nas, jak i samego dziecka macierzyństwo po 40 może się udać, a odpowiednie podejście i zdrowy styl życia mogą tę szansę tylko zwiększyć. Kobieta z reguły nie jest już tak mocno skoncentrowana na budowaniu kariery i może poświęcić się wychowaniu dziecka, nie martwiąc się o swoją pozycję w pracy. Na pewno istotne jest też to, że ciąża po 40 to efekt miłości dwóch dojrzałych emocjonalnie, rozsądnych, znających się ludzi.

Czytaj także: Badania GBS – na czym polega? oraz badania genetyczne w ciąży